A CSOK jó, mégis vannak veszélyei

2016. április 22. 21:48 - Horesnyi János

A mai napon megismerkedtem egy kedves fiatal házaspárral.

aranyhazak.jpg

Két gyermeket terveznek, a lakásukat négyük számára kicsinek érezték, ezért annak eladásában és helyette egy nagyobb használt lakás megvásárlásában gondolkodtak. Az 1.430.000.- Ft CSOK támogatás megszerzésének a lehetősége elősegítette a költözési céljukat. A lakásukra ingatlanközvetítő segítségével találtak vevőt, adásvételi szerződést is készítettek, melyben az ingatlan árát 8.000.000.- Ft összegben rögzítették.

A vevővel való megállapodáskor a közvetítőt 355.600.- Ft-tal (3,5 % + Áfa) kifizették. A vételárból átvettek 1.000.000.- Ft foglalót, valamint több részletben további 5.500.000.- Ft vételár részletet, a kialkudott árból mindössze 1.500.000.- Ft átvétele van hátra.

Az ingatlanjukat jelzálog terhelte, az eddig átvett vételárból a kölcsönüket visszafizették. Időközben megtalálták álmaik lakását, annak megvételére adásvételi szerződést kötöttek, 1.100.000.- Ft-ot foglalóként és 2.900.000.- Ft-ot vételárként már át is adtak az eladónak.

Tegnap a vevőjük bejelentette, eláll a vételi szándékától elfogadva azt a tényt, hogy a foglalóként általa adott 1.000.000.- Ft-ot nem kérheti vissza, de a többi 5.500.000.- Ft-ot visszaköveteli.

A fiatal pár azt kérdezte tőlem, hogy ebben a helyzetben mit tehetnek.

A vevőjük nem kényszeríthető a szerződés további teljesítésére, ezért vissza kell adniuk az 5.500.000.- Ft vételárrészt. Az általuk kiszemelt ingatlanra nem fognak tudni határidőben fizetéseket teljesíteni, ezért abból a jogügyletből nekik kell visszalépni, az általuk adott 1.100.000.- Ft foglalót így elveszítik, a szintén már átadott 2.900.000.- Ft vételárrészt visszakövetelhetik (Ha az eladó nem adná önszántából vissza, akkor polgári peres eljárásra kell készüljenek.) . Az ingatlanközvetítőtől sem tudják visszakövetelni a 355.600.- Ft-ot. A lakásukat vagy megtartják és fedezetével felvesznek egy szabadfelhasználású jelzáloghitelt (aminek a kamata kedvezőtlenebb a visszafizetett lakáscélú hitel kamatánál és a hitel felvételének is vannak költségei), vagy értékesítik másnak az ingatlant a gyors határidőre tekintettel vélhetően nyomott áron.

Ebből a példából is tanulva, minden ilyen ügylet előtt érdemes szakértő tanácsát kérni.

 

conox_logo.jpg

janos.jpg

                                                    Horesnyi János

                                                          lakáselőtakarékossági- és ingatlanforgalmazási szakértő

                                                                                horesnyi.janos@conox.hu

                                                                                      +36 30 947 0929

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://conox.blog.hu/api/trackback/id/tr978655906

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Cs. Ágota 2016.04.23. 10:20:46

A történet nagyon-nagyon tanulságos, de szerintem nem a CSOK igénybevétele a fő veszélyforrás. Ha nem kellő körültekintéssel járunk el, és bizonyos értelemben "elkapkodva" dolgokat egymásra csúsznak az események, ügyletek, akkor beleeshetünk ilyen csapdákba. Sajnálom, hogy a fiatal házaspár kárán, de sokat okulhatunk ebből az esetből. Ééééés... tényleg érdemes olyan szakemberrel konzultálni, akinek ez a szakterülete!
süti beállítások módosítása